Yangın Söndürme Sistemi

Yangın algılama ve söndürmenin mekanik olarak birleştiği, elektrik ihtiyacı olmayan, bağımsız sistem çözümü sunar. Kontrol kutusuyla kontrol edilmeden ve herhangi bir elektrik güç kaynağına bağlı olmadan mekanik olarak aktive edilebilir. Üzerinde bulunan termal algılayıcı/aktivatör sayesinde, farklı gereksinimlere göre çeşitlili opsiyonel sıcaklıklarda (57°, 68°,79°, 93°C, 141°C, 180°C), yangını algılayarak kendiliğinden aktive olabilir.
Termal algılayıcı/ aktivatör tarafından yangın algılanmasının ardından yangın aerosol söndürücü tarafından etkin bir şekilde bastırılır. Düşük ağırlık ve boyutlarının yanı sıra kolay kurulum ve hızlı değişim özelliği ile aktif yangın korumasında farklı uygulamalarda yüksek esneklik ve entegre edilebilirlik sağlar.

Lineer algılayıcı termal teller yangın durumlarında bulunduğu bölgede yangın algılamaları için kullanılmaktadır. Bu sistemde , yangından korunmak istenen bölgeye termal tel yüzeylere sabitlenerek yangın algılaması hedeflenmektedir. Algılama süresi olarak yangının büyüklüğü, sınıf ve çıktığı bölgeye bağlı olarak 10 ile 40 saniye arasında algımala yapabilmektedir. Ortam sıcaklığı 180 °C’ye çıktıktan sonra telin yapısı bozulmaya başlar ve dışındaki katman ergiyerek içerisinde yer alan teller bir birine temas eder ve yangın alarmını kontrol kutusuna yönlendirir. UV-IR dedektörlerin algılama yapabilmesi için uygun olmayan çok yapılı karmaşık sistemler için uygundur. Tek kullanımlık olup her aktivasyondan sonra değişmesi gereklidir. -55 ve +170°C arasında çalışma sıcaklığına sahiptir. Genellikle araç motorları, elektrik panoları ve jeneratörlerde yaygın olarak kullanılmaktadır.

 
tr_TRTurkish